Założenia kursu

Ogólne założenia kursu nie są tajemnicą. Chcemy by uczestnicy i wszyscy obserwujący kolejne etapy wyprawy, wiedzieli czego mogą się spodziewać, a czego wymagać.
Zarówno od kadry kursu, jak i od samych siebie.

Założenia programowe kursu można skrótowo zawrzeć w trzech hasłach: KSZTAŁCENIE, POZNANIE, PRZEŻYCIE.


                 

KSZTAŁCENIE

Kurs przewodnikowski rozwija i gruntuje wiadomości z kursów metodycznych. Zajęcia bazują na doświadczeniu uczestników. W ramy programowe wchodzą zajęcia dydaktyczne obejmujące zagadnienia kursu instruktorskiego pwd oraz kursu wychowawców kolonijnych. Rozróżnione zostały trzy rodzaje zajęć o charakterze dydaktycznym:
wykłady (zajęcia do 30 minut – będące zwykle wprowadzeniem do innych zajęć).
warsztaty (zajęcia które zawierają w sobie elementy pracy w zespołach – ich efektem mają być konkretne materiały lub spisane wnioski).
zadania indywidualne (przygotowywane samodzielnie, ale konsultowane z kadrą kursu – ich efektem mają być materiały do wykorzystania w bieżącej lub przyszłej pracy z drużyną).

POZNANIE

Niezbędnym składnikiem programu każdej wyjazdowej formy pracy, powinno być dobre poznanie miejsca w którym realizujemy obóz, czy wędrówkę. Doświadczenia obcowania z nieznanymi wcześniej ludźmi, z lokalną kulturą, tradycją, religią, ale też przyrodą, dają dobry punkt odniesienia do programu wychowawczego realizowanego w drużynie. Inspiruje to do refleksji nad własną tożsamością i wyznawanymi wartościami. Buduje poczucie więzi z lokalną społecznością. W pośredni sposób ma to wpływ na kształtowanie postawy: otwartości i tolerancji na lokalne odmiany rzeczywistości. Wpływa też na głębsze zrozumienie pojęć: wspólnota, naród i państwo - dając przestrzeń do samookreślenia swojej tożsamości i budowania nastawienia (w przyszłości postaw) o charakterze patriotycznym.
Przez cały wyjazd kursanci podzieleni na grupy problemowe, będą tworzyć minireportaż bazujący na zdobytych informacjach, wykonanych zdjęciach i nagranych dźwiękach.

PRZEŻYCIE
Kluczowym aspektem kursu jest przeżycie. Przeżycie w kontekście przygody, atmosfery jak i rozwoju indywidualnego każdego z uczestników. Przygoda to przede wszystkim formuła kursu – obóz wędrowny na nartach biegowych, warunki noclegowe, kontakt z lokalną społecznością i przyrodą. Dlatego też trasa wędrówki podzielona jest na etapy (aby była obecna przez cały kurs), na noclegi zostaną wybrane miejsca z dala od ośrodków miejskich w możliwie najgłębszym kontakcie z przyrodą i na styku z lokalna unikatową kulturą.